A legutóbbi cikkünkben a soundbarokról írtuk le pár bekezdésben, hogy hogyan is fordul azok kiválasztásához. De mi a helyzet akkor, ha egészen más igényeid vannak? Lássuk, hogyan válassz asztali hangszórót!
A különböző hangrendszerekkel foglalkozó cikksorozatunk következő állomásához értünk, mégpedig a leggyakrabban előforduló, a legtöbb számítógépet tartó háztartásban megtalálható asztali hangfalakhoz. A legtöbb számítógépes asztal elengedhetetlen eleme egy pár asztali hangfal. Ahogy a legtöbb elektronikai cikk esetében viszont, ezek ára is terjedhet a pár ezer forintos daraboktól a több tíz, vagy százezer forintos modellekig. Lássuk tehát, hogy mikor érdemes az belépő kategóriás hangfalat választanod, és mit várhatsz más modellektől ezen a piacon?
Ha kedvező áron szeretnél hangfalat vásárolni, akkor nem kell többet várnod a hangfaladtól, mint ami, két hangszórót, amivel képes leszel videóchatelni, hallhatod a rendszerüzeneteket, és ha zenét szeretnél hallgatni vagy videókat nézni, még akkor is jobb élményben lesz részed, mintha azt a mobilodon tennéd. Ebben a kategóriában nem érdemes mélyre merülnöd, és hosszan válogatnod a különböző modellek között, főleg azért, mert hamar eltévedhetsz a viszonylag olcsó 2.1-es hangfalak erdejében, amiknél sokkal jobb vételt csinálhatsz, ha egy olcsó, jó minőségű dobozzal készült példányt választasz. A leginkább javasolt hangfalak ebben a kategóriában a Genius SP-HF család legolcsóbb hangszórói, amik az árukért cserébe elfogadhatóan, viszonylag jól szólnak. Kis elvárások mellé nem is ajánlunk mást, mivel ezek a hangfalak minden igénynek megfelelnek, amit egy ilyen árkategórába tartozó eszköztől el lehet várni. Ha viszont fontos neked az, hogy a hangfalad speciális funkciókkal rendelkezzen, lássuk, milyen szempontok kerülhetnek még előtérbe!
Nehéz döntés lehet, mivel annak ellenére, hogy roppant egyértelmű igény mindkettő típusnak van olyan előnye, amit elsőre nem feltétlenül értékelsz. A vezeték nélküli technológia nagyszerű dolog, ami lehetővé teszi a legegyszerűbb csatlakozást, és ma már azt is mondhatnánk, hogy egy Bluetooth képesség nélküli hangszóró beszerzése egyértelmű hiba. Csak hogy egy példát említsünk, hogy ha átjönnek a barátaid vagy rokonaid látogatóba, sokkal egyszerűbben tudnak megosztani egy zenét a társasággal, ha a hangszóród képes Bluetooth kapcsolatba lépni a telefonjaikkal. A Bluetooth lehetővé teszi azt is, hogy összekapcsold a hangfaladat egy okos otthoni hubbal, például egy Google Home rendszerrel, így ötvözheted annak erejét és képességeit a jó hangminőséggel. Ha vezetékes rendszert választasz, vizsgáld meg, milyen csatlakozásokkal tudod majd jól használni a hangfaladat! Egy laptoptulajdonos nem fogja hasznát venni az optikai csatlakozóknak, és egy átlagos hangkártyával rendelkező számítógép-tulajdonos pedig inkább a 3,5 mm-es jack csatlakozókat részesítheti előnyben.
Fontos, hogy tudj dönteni a 2.1, 5.1 és sztereó hangszórók között! Ha nem tudod, mit jelentenek ezek az elnevezések akkor azt is elmagyarázzuk. A sztereó, vagyis más néven a 2.0 két hangszóróból áll mélynyomó nélkül. A 2.1 két hangszóróból és egy mélynyomóból, míg az 5.1, vagy más néven surround hangrendszer öt hangszórót és egy mélynyomót tartalmaz. A legtöbben szeretik a mély hangokat, ezért alakult ki popkulturális körben az, hogy egy 2.1-es hangrendszer jobb, mint egy 2.0-ás szett. Az audiofilek viszont azt állítják, hogy egy minőségi 2.0 rendszerbe érdemes beruházni. Minden csak attól függ, hogy te hogyan értékeled a hangfalak nyújtotta hangokat. Hiába lesz egy hangszóró ugyanis drága, hogy ha számodra zavaró minőségű hangot bocsájt ki, akkor semmit sem ér. A sorround hangzást nyújtó hangfalak már nem a hangminőség felől közelítik az élményt, hanem megpróbálnak elmélyíteni a hangzásvilágban.
Sok belépő szintű hangfalhoz is mellékelnek már hangvezérlőt. Jellemzően az egyszerűbb vezérlők csupán egy be-kikapcsoló gombot és egy hangerőszabályzót tartalmaznak. Léteznek fizikai vezérlők, és szoftveres megoldások is, és léteznek vezeték nélküli applikációk, amik telefonon keresztüli irányításra adnak lehetőséget. A legtöbb felhasználónak elég csupán az, ha az egyszerű hangerő szabályzó funkcióval rendelkezik. Ha viszont érdekel, mit tudsz kihozni a hangfaladból, és hogyan kalibrálhatod gyorsan helyzethez illően, akkor semmiképp se maradj meg azoknál a berendezéseknél, amik nem kínálják ezt a lehetőséget!
Az asztali hangszórók témája kétségtelenül mély, mégis pár egyszerű szempontot felsorolva könnyen ráléphetsz a megfelelő választáshoz vezető útra. Mindig vedd figyelembe az igényeidet, és ne hagyd, hogy mások ízlése befolyásoljon a döntésedben! A hangélmény meghatározása egyedi kérdés, és az a fontos, hogy számodra, mi okozza a legnagyobb örömet.
Iratkozz fel, hogy mindig időben értesülj akcióinkról, kedvezményeinkről, játékainkról.
© Pcland Online Kft. 2000-2021 Minden jog fenntartva!